Забавянето на японската икономика, причинено от земетресението и последвалото го цунами, ще е краткотрайно. Това се казва в доклад на Световната банка, цитиран от агенция "Ройтерс". Според институцията възстановяването на засегнатите региони ще стимулира растежа.
Банката коментира, че все още е прекалено рано за точно изчисляване на разходите за това. В доклада се казва още, че опитът на страната със земетресението в Кобе през 1995 г. доказва способността й да се справи със сегашното бедствие.
"Ако историята може да ни е ориентир, то очаквамереалният БВП да се понижава до средата на 2011 г. В следващите тримесечия ще бъде отчетен растеж вследствие от възстановителните действия, които могат да продължат до 5 години", се казва в доклада на Световната банка. "Временното забавяне в Япония ще окаже краткосрочно въздействие върху региона."
Правителството на премиера Наото Кан планира да изготви допълнителен бюджет за процеса по възстановяване, който по думите на финансовия министър Йошихико Нода ще е готов най-рано в началото на следващия месец. Централната банка инжектира ликвидност във финансовата система през миналата седмица, за да успокои инвеститорите. Страните от Г-7 пък предприеха координирани действия за поевтиняване на йената.
Световната банка не даде своя оценка за разходите за възстановяване на страната. Институцията обаче цитира прогнози на частни организации, според които те ще са в интервала $122 млрд. - $235 млрд., или 4% от БВП. Земетресението в Кобе нанесе щети на стойност 100 млрд. долара, което е около 2% от БВП на страната.
В доклада се казва, че частните застрахователи ще покрият сравнително малка част от щетите. Основните разходи ще бъдат поети от домакинствата и правителството.
Според банката забавяне на японската икономика от 0.25-0.5% ще причини спад в износа на развиващите се държави от Източна Азия в размер на 0.75-1.5%.
"Временното забавяне на японската икономика ще окаже влияние върху региона в средносрочен план", се казва в доклада. "Ограниченията в производството, особено при автомобилните компании и производителите на електроника, ще продължат да създават проблеми. На този етап е рано да се каже как бедствието ще се отрази на директните чужди инвестиции в страната, но по всяка вероятност ще намали чуждите вложения от страна на японските дружества, тъй като усилията им ще са насочени към възстановяване на щетите."
Редица компании в страната, сред които "Тойота", "Сони" и др., трябваше временно да спрат или ограничат производството си. Това срина акциите им и се отрази негативно на други дружества по света. "Дженерал мотърс" например обяви, че ще затвори свои фабрики в Германия и Испания до 21 март заради недостиг на части, произвеждани в Япония.
Икономисти и анализатори прогнозират, че щетите за глобалната икономика няма да са значителни. Все пак се очаква случващото се в Страната на изгряващото слънце да увеличи риска пред възстановяването от кризата.
Зам. финансовият министър на страната Наоко Ишии увери, че японската финансова система функционира без значителни проблеми. Тя допълни, че Токио остава силно ангажиран с международните си финансови програми. ДНЕВНИК
Уорън Бъфет: Ако притежавах японски акции, нямаше да ги продам
Инвеститорът милиардер Уорън Бъфет заяви, че ситуацията в Япония създава уникална възможност за ръст на фондовите пазари и инвеститорите трябва да се възползват от нея, предаде "Ройтерс". Според него възстановяването ще отнеме известно време, но няма да промени икономическото бъдеще на страната. "От време на време се появява подобно извънредно събитие, което създава възможност за растеж. Случвало се е в САЩ и в други части на света и не смятам, че Япония ще е изключение. Ако притежавах японски акции, нямаше да ги продам", каза Бъфет. През миналата седмица токийският индекс Nikkei 225 отчете огромни спадове, при което загуби около 350 млрд. от стойността си.