Международният валутен фонд повиши очакванията си за икономическия растеж на България през тази година, но цифрите като цяло показват бавно възстановяване. В пролетна си прогноза той залага БВП на страната ни да се повиши с 3%, докато през октомври очакванията бяха за 2%.
От фонда не публикуват причината за промяната, но отбелязват, че въпреки рисковете в глобалната икономика като цяло възстановяването от кризата набира скорост.
За следващите година МВФ прогнозира растежът в България да е 3.5%, което означава, че темповете на растеж ще останат далеч от предкризисните нива, когато бяха в рамките на 6%. В есенния документ се прогнозираше растеж през 2015 г. от 5%, а в пролетния се очаква за 2016 той да е 4%.
Очакванията са паралелно с това да се понижава и безработицата - до 8% през тази и 6.7% догодина, което също е ревизирано в положителна посока. По отношение на инфлацията фондът залага на 4.8 и 3.7% съответно за тази и следващата година.
По отношение на глобалната икономика от МВФ посочват, че въпреки рисковете от последните месеци тя продължава да върви по пътя на възстановяването, движена от силния ръст на развиващите се държави като Китай, Бразилия и Индия. Организацията в голяма степен не променя очакванията за растеж на световния брутен вътрешен продукт през тази и следващата година, като те са за 4.4% през 2011 г. и 4.5% през 2012 г.
Новите предизвикателства пред световната икономика са високите цени на суровините и инфлацията, докато старите - финансовите реформи, остават в развитие. МВФ предупреждава, че икономиките на развиващите се страни, които се радваха на голям растеж през последните години покрай финансовата криза, може да прегреят през следващите години.
Те ще са изправени и пред силен инфлационен натиск, защото хората там настояват за по-високи заплати заради поскъпването на цените на храните и горивата.
Организацията посочва, че покачването в цените на суровините е породено най-вече от политическата нестабилност и сътресения в Северна Африка и Близкия изток. Фондът предупреждава, че разстройването на доставките на петрол от региона представлява значителен риск за икономическата активност по света.
Изненадващо МВФ обяви, че тройното бедствие в Япония през миналия месец ще окаже малко влияние върху световната икономика. Фондът понижава прогнозата си за страната на 1.2% ръст през тази година, но увеличава до 2.1% очакването си за нарастването на БВП през 2012 г.
Организацията понижи прогнозата си за САЩ с 0.2% до 2.4% ръст през 2011 г., подобно понижение, от 0.3%, тя направи също и за Великобритания през тази година – очакванията за Острова са за 1.7%. Прогнозата за Европа е, че възстановяването ще се върне в коловоза си независимо от дълговата криза, която принуди Гърция, Португалия и Ирландия да поискат финансова помощ от Брюксел.
МВФ ревизира нагоре прогнозата си за еврозоната до 1.6% за тази година и на 1.8% през 2012 г. Според доклада БВП на България ще се повиши с 3% през тази и с 3.5% през следващата година. Китайската икономика ще поддържа най-голям темп на нарастване от 9.6% през настоящата година, който ще се забави незначително до 9.5% през 2012 г.