Лихвите по жилищните заеми и в евро, и в левове паднаха до нивата им отпреди кризата. Годишният процент на разходите (ГПР) също е около нивата от края на 2007 - средата на 2008 г. Освен това лихвата по левовите ипотеки се изравнява с тази в евро, а ГПР през април е дори по-нисък.
Това показват данните на БНБ за ефективната годишна лихва средно за пазара. През април тя е била 7.98% за левови и 7.99% за еврови. ГПР пада съответно до 8.55% и 8.71%.
Причина за спада е желанието на банките да привлекат с промоции нови клиенти на фона на свитото търсене на заеми. В момента например има промоционални оферти с фиксирани лихви за първата година на нива от 5.5-5.9% за заеми в евро и 6.5% за левови.
Въпреки намаляващите ценови условия обаче търсенето продължава да е слабо, посочиха кредитни посредници пред "Дневник". Клиентите са предпазливи и не поемат нови задължения. От друга страна, и кредитните стандарти на банките - т.нар. качествени изисквания, остават по-високи и потенциалните клиенти не могат да отговорят на условията за отпускане на заем.
Такива са например размер на заплатата, трудов договор, чист разполагаем доход, чисто кредитно досие, превод на работна заплата по сметка в конкретната банка и др. Така ефектът от по-ниската цена на заемите не се отразява видимо върху обемите на кредитиране.
Все пак в последните няколко месеца банките проявяват гъвкавост и по отношение на качествените изисквания, като облекчаването на ценовите условия е последвано и от смекчаване на някои други параметри, посочиха кредитни посредници.
"Банките все още са предпазливи, въпреки че демонстрират желание за кредитиране. Но клиентите също са предпазливи и търсенето е ниско, безработицата се повишава, инфлацията става все по-видима. Освен това опитът, който хората натрупаха в последните няколко години, едва ли ще позволи отново да видим такъв кредитен ръст като отпреди кризата", коментира Иван Стойков, старши анализатор от финансовия консултант "Моите пари".
Според наблюденията на Иво Димитров, изпълнителен директор на кредитния посредник "Финсити", банките вече проявяват опити за гъвкавост и по отношение на качествените изисквания. И Тихомир Тошев, изпълнителен директор на "Кредит център", смята, че има промяна в условията по кредитите, различни от цената, но тя е предпазлива и постепенна.
Най-видимо според представителите на кредитните посредници е подобряването в процента на финансиране. Ако през 2009 г. за монолитно строителство се е отпускало финансиране максимум до 70%, сега има реални оферти до 90%. При панелните апартаменти сега процентът на финансиране се е повишил до 80-85% от 50-60% през 2009 г.
Съотношението дълг/доход се е подобрило до 50-55%. Все повече банки са започнали да приемат и служебни бележки от работодателя на клиента за реалния му доход в случаите, в които има разминаване между декларирани и реални приходи. Признават се вече и доходи от наем само чрез нотариално заверен договор за него, а не както доскоро се искаше копие от данъчно деклариран приход от наем, посочиха още кредитни посредници.
Според представители на бранша след средата на годината банките може да станат и по-активни в смекчаване на кредитните стандарти, тъй като явно свалянето на цената не е достатъчен стимул за увеличаване на търсенето. Освен това банките губят бюджетния ритъм - тоест не изпълнявайки плановете за кредитиране, те не изпълняват и заложените бюджети за приходите.
А са им необходими доходи и за покриване на все още растящите просрочия по заеми. И от БНБ само преди дни прогнозираха, че очакват облекчаване на условията, при които банките отпускат кредити. В началото на тази година банкери прогнозираха пред "Дневник", че разхлабване на изискванията към клиентите ще има, но най-рано през последното тримесечие на 2011 г.
Тоест към края на годината може да започне плавно трансформиране от количествено привличане на клиенти към качествено и офертите да не се предлагат единствено с по-ниска лихва за определен период и отстъпка в такси и комисиони по обслужване на кредита, а например годни за получаване на заем да са и клиенти с по-нисък от 1500-2000 лв. доход на месец, както и да отпадне задължителното условие за превод на работната заплата по сметка в съответната банка.
Въвеждането на по-либерални изисквания към клиентите на банките ще стане възможно след изчерпване на възможностите за конкуренция в ценовите нива, обясниха тогава банкери. Това означава, че когато по-ниската лихва и отпадането на таксата за кандидатстване в промоционалния период не са достатъчни да направят офертата на банката атрактивна, ще се премине и към разхлабване на другите критерии