Дълговата криза в еврозоната ще свие печалбите на банките в съюза за години напред, а по-слабите могат и да не оцелеят. Това заяви изпълнителният директор на Deutsche Bank Йозеф Акерман пред годишната банкова конференция във Франкфурт, цитиран от "Ройтерс". Ръководителят на Unicredit Федерико Гицони пък призова политиците във валутния съюз да предприемат решителни мерки за овладяване на ситуацията.
Перспективите са ограничени
"Перспективите пред финансовия сектора като цяло... са ограничени", каза Акерман. "Изгледите за ръст на печалбите в бъдеще са слаби поради сложността на настоящата ситуация и структурата на еврозоната", допълни той. По време на изказването на банкера в понеделник европейските фондови пазари отново се движеха надолу. Това се дължеше на подновени опасения, свързани с дълговата криза и натиска, която тя оказва върху банките на Стария континент.
Акерман предупреди, че някои банки могат да фалират. Това ще се случи, ако им се наложи да отпишат повече гръцки облигации, отколкото беше договорено в началото на лятото. "Очевидно е, че много европейски банки няма да оцелеят, ако трябва да преоценят държания от тях държавен дълг", коментира германския банкер.
Страховете за финансовия сектор и дълговата криза започнаха да се отразяват негативно на междубанковото кредитиране. Много институции срещат трудности при набиране дори на дългосрочно финансиране, коментира ръководителят на контролираната от германското правителство KFW Улрих Шрьодер. "Ситуацията за банките е по-драматична, отколкото през 2008 г.", каза той пред конференцията.
"Тогава правителствата можеха да подкрепят кредиторите. Сега това не е възможно", допълни Шрьодер. Председателят на борда на швейцарската Credit Suisse Урс Ронер коментира, че новите регулаторни промени ще ограничат рисковото поведение на банките. Те обаче също ще намалят печалбите им.
"Акционерите трябва да са готови за по-ниска възвращаемост от инвестициите си", каза Ронер.
Спешна рекапитализация не е нужна
Въпреки сложната ситуация Акерман не приема мнението на управляващия директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард, че банките в Европа се нуждаят от спешна рекапитализация. Според него това ще прати сигнал на пазарите, че досегашните политики за овладяване на ситуацията са неуспешни.
Мнението на германеца беше подкрепено и от председателя на борда на Френската BNP Paribas Мишел Пеберо. "Стрес тестовете за банките в Европа показаха, че системата не се нуждае от рекапитализация, въпреки че някои институции имат безспорна нужда от това", каза той.
Акерман коментира още, че нестабилността ще остане, докато политиците в еврозоната не предприемат адекватни мерки за овладяване на кризата. Подобен коментар направи и главният изпълнителен директор на италианския банков гигант Unicredit Федерико Гицони.
"Европа трябва да вземе конкретни мерки. Досега гръцката криза беше отлагана и разсрочвана. Преди година предупредих, че ако не се справим с Гърция, Европа ще изпадне в много тежка ситуация", каза той. В последно време Италия се оказа в центъра на дълговите проблеми. Правителството й обаче предприе спешни мерки за овладяване на ситуацията.
Банкерът препоръчва да се предприемат промени в структурата на еврозоната, така че да се предотвратява трупането на огромни бюджетни дефицити. "Трябва да променим начина, по който се управлява Европа. Тя трябва да може да се намесва", каза още Гицони. Той също не се съгласи с изказването на Кристин Лагард преди 2 седмици.
ЕЦБ: Не се надявайте вечно на нас
В момента пазарите в Европа се повлияват единствено от интервенциите на Европейската централна банка. Ако тя не беше започнала да изкупува облигации на Испания и Италия, доходностите им щяха да се задържат на рекордно високите си равнища, увеличавайки разходите на правителствата. Бъдещият президент на ЕЦБ Марио Драги обаче предупреди, че правителствата в еврозоната не трябва да приемат, че интервенциите ще продължат до безкрай.
"Програмата е временна и напълно стерилизирана", каза Драги. "Най-важно, което беше подчертано и от Трише (настоящият президент на ЕЦБ Жан-Клод Трише), тя не може да се използва за заобикаляне на фундаменталните принципи на бюджетната дисциплина", допълни той.
Ако ситуацията се задържи така обаче, ЕЦБ може да бъде принудена да продължи да изкупува облигации по-дълго от предвиденото, коментират анализатори.
Институтът за международни финанси предупреди по време на конференцията във Франкфурт, че икономиката навлиза в низходяща спирала. Това според институцията, ръководена от Акерман, се доказва със случилото се по време на финансовата криза от 2007 до 2009 г.
В последно време много банки отчетоха спад на печалбите си. Други като Barclays, HSBC, Goldman Sachs, Credit Suisse и UBS съкратиха хиляди служители само за няколко месеца.