Испанската банка Santander очаква да й отнеме три години завръщането към "нормално" състояние заради затегнатата регулация и по-високата цена на финансирането. Това стана ясно на започналата днес в Лондон среща с инвеститорите и анализатори, съобщи "Ройтерс". Най-голямата банка в еврозоната очаква чистите й приходи да се повишат с 3 до 6 процентни пункта през следващите три години и прогнозира ръст на печалбата си в развиващите се пазари с поне 10 на сто в краткосрочен и средносрочен план, сравнено с едноцифрената печалба от развитите пазари.
"С нашия солиден бизнес модел и огромни усилия на всички поделения, е напълно възможно да се върнем на равнищата от 12-14 на сто чист приход", каза Алфредо Саенс, главен изпълнителен директор.
Приходите на институцията спаднаха до 9.4 на сто през първата половина на годината.
Конкурентите й от HSBC, Barclays и BNP Paribas също се стараят да повишат печалбите си, които спаднаха заради изискванията за увеличаване на капитала. Банките продават активи, за да подобрят балансите си и да намалят разходите.
От Santander посочват, че нейното британско поделение планира да похарчи почти 500 млн. паунда през следващите две години, за да подобри приходите с 16 на сто. Очаква се през 2013 година банката да отдели и пусне на борсата британското си поделение – ход, който се забави заради неясния доскоро ефект на промените в регулаторните режими, трусовете на финансовите пазари и забавянето в интегрирането на клоновете, купени от RBS.
Испанската банка очаква загубите й от лоши заеми да започнат да спадат през следващата година в Испания и Португалия. за тогава са и очакванията да "възвърне загубената печалба" и също да генерира 2 млрд. евро допълнителен капитал през 2013 и 2014 г.
Институцията очаква портфейлът й от банкиране на дребно да се свие с 3 процента, а депозитите да се увеличат с 5 на сто до 2013 година заради фокуса й в това да привлича печеливши клиенти.
Според Алфредо Саенс ниското ниво на лихвите в момента ще подпомогне плановете на банката за връщането й към нормално състояние. От институцията посочват, че генерират добри приходи както в развиващите се пазари, така и от силните икономики и че високото равнище на свободен капитал, генериран на "зрелите" пазариу подпомага растежа на другите.