Консултантската компания "Ърнст & Янг" очаква банковото кредитиране да се свие с 6%, ако не бъде овладяна дълговата криза. Тя препоръчва седемкратно увеличение на наличния в Европейския стабилизационен механизъм ресурс от 440 млрд. евро с цел предотвратяване на заразата на финансовите пазари. Ако не се предприемат решителни действия, БВП на еврозоната може да спадне с до 2% през 2012 г. и с още 1% през 2013 г. Прогнозата оценява вероятността това да се случи на 20%, съобщиха от компанията.
"Докато подготвяхме прогнозата за развитие на финансовите пазари, Европейската банкова асоциация обяви втори кръг от стрес-тестове, който ще включва и известнo отписванe на държавни дългове като част от анализа. Надявам се, че тези тестове ще успеят да намалят различията между настоящия инвеститорски скептицизъм към здравето на финансовия сектор и резултатите от първоначалните стрес-тестове и допълнително ще увеличат доверието на пазара", се отбелязва в съобщението
Анди Болдуин, ръководител на звеното за финансови услуги в Европа, Близкия изток, Индия и Африка.
От "Ърнст & Янг" прогнозират, че има 20% вероятност кризата с дълга да бъде управлявана хаотично. "Преоценката на банковите акции в цяла Европа през последните 18 месеца показва, че инвеститорите отдавна са наясно, че преструктурирането на суверенния дълг на страните от периферията остава най-вероятният сценарий", отбелязват от компанията.
Напрежението от хаотичното управление на необслужвания дълг може да намали банковото кредитиране с повече от 6% през 2012 и с още 2% през 2013 г. Освен това заради несигурните перспективи инвеститорите са предпазливи при кредитирането на банки от еврозоната. В резултат на това издаването на дългосрочни необезпечени дългове вече престана. Банките в еврозоната имат падеж на заеми от около 800 млрд. евро, които се нуждаят от рефинансиране през 2012 г. А това води до повишаване на риска от кредитната криза, смятат от компанията.
Ограничаването на способността на банките да отпускат заеми поне за няколко години напред ще даде възможност на инвестиционните фондове, фондовете за дялово финансиране и инвестиционните дружества да се възползват от празнината за предоставяне на кредити директно на големи корпорации, смятат от "Ърнст & Янг".
"Банките все още имат конкурентно предимство по отношение на експертен опит в кредитната дейност, но без редовно предоставяне на кредити пазарът ще създаде сенчест банков сегмент, който да кредитира изгодно големите корпорации. Такива "сенчести" банкови активности ще останат извън новия регулаторен режим на капиталови доплащания, давайки им потенциално несправедливо конкурентно предимство при ценообразуването на определени услуги", смята Болдуин.
Застрахователите са най-изолирани срещу дифолтен сценарий
В интервала между първите предупредителни признаци на проблем с платежоспособността в Гърция, Ирландия и Португалия и първия симптом на неспособност за изплащане на задълженията, предизвикани от Гърция, повечето застрахователи и презастрахователи значително намалиха експозициите си към суверенен дълг от еврозоната и периферията, което изолира сектора от влиянието на дълговите проблеми.
Според Дирон застрахователите от еврозоната не изглеждат силно ангажирани в предоставянето на суапове за кредитно неизпълнение на периферните страни, което ги прави най-добре позиционирани в сектора на финансовите услуги. "Въпреки това косвените експозиции на индивидуалните застрахователи, включително силните експозиции на банковия сектор, ще окажат влияние и върху добре изолираните фирми", смята той.
Данъкът върху финансовите транзакции е преждевременно добавено притеснение
Пазарите с много малки маржове и силна динамика на транзакциите, каквито са валутните и фючърсните, ще се превърнат в нежизнеспособни бизнеси под влиянието на данъка върху финансовите транзакции, който се прилага само в Европа, смятат от компанията. "Предложеният от Европейската комисия данък върху финансовите транзакции добави още един слой несигурност към вече напрегнатите пазари. Въвеждането му би ударило непропорционално инвестиционното банкиране и участниците на фондовите борси, което допълнително възпрепятства печелившите дейности от сектора на финансовите услуги в Европа", смята Дирон.