Трета поредна година лизинговият сектор започва със свиване, показват данните на БНБ за първото тримесечие на 2011 г. за вземанията на лизинговите дружества. Първото намаление беше отчетено през първото тримесечие на 2009 г. Оттогава обемът на бизнеса се свива, като обаче продължава да се понижава темпът, с който намаляват вземанията. В същото време необслужваните лизингови договори се увеличават, но незначително през първите три месеца на тази година. Тяхното нарастване започна през последното тримесечие на 2008 г., когато за първи път беше отчетено увеличение на обема им. През изминалите две години устойчивата тенденция при тях беше на ръст, като през миналата година имаше и периоди на намаление на обема им.
Делът им обаче продължава да расте, като в края на март тази година достига 21.45%, или 831 млн. лв. Увеличаващият им се дял се дължи не само на това, че размерът им расте, но и заради продължаващото свиване на общия обем вземания и ниското нарастване на новосключени лизингови договори (т.нар. нов бизнес). През първото тримесечие на тази година новият бизнес се е увеличил само със 7 млн. лв. до 249 млн. лв., след като миналата година отчиташе постоянно увеличение на тримесечна база.
Както и другите финансиращи компании, така и лизинговите дружества страдат от стагнирания бизнес заради кризата. Фирмите, които са основният обем от клиенти на сектора, не инвестират или силно са ограничили закупуването на дълготрайни активи като машини, съоръжения, индустриално оборудване, товарни и леки автомобили.
От лизинговия сектор прогнозират събуждане на пазара през втората половина на тази година и обръщане на продължаващата вече трета година тенденция за спад на портфейлите в сектора. Очакванията са и за подобрение при необслужваните задължения по лизингови договори. С по-устойчивото възстановяване на икономиката би трябвало да се наблюдава и активизиране на компаниите - клиенти на лизинговите дружества.
Все пак през първото тримесечие на годината делът на лизинговите договори за товарни и лекотоварни автомобили е мръднал в посока нагоре в сравнение със същия период на миналата година - от 23.8% до 24%. Делът на останалите видове активи се свива. Изключение продължава да е лизингът на недвижимото имущество, чийто дял достига 14.1%, като отчита и нарастване на обема, но незначително - с 4 млн. лв. Общо обемът на вземанията на лизинговите дружества в края на март 2011 г. е 3.874 млрд. лв. (виж графиката), или 5.2% от БВП.
Спрямо декември 2010 г. те намаляват с 3.8% (152.5 млн. лв.). На годишна база - спрямо март на предходната година, спадът е с 18.2%. В края на миналата година годишният темп на намаление на общия портфейл беше с 19.1% спрямо края на 2009 г., а през септември 2010 г. годишният спад (спрямо септември 2009 г.) е бил 20.1%, юни миналата година е бил 21.2%. От първото тримесечие на 2009 г., когато беше отчетено първото свиване на портфейла на лизинговите дружества, до края на март тази година вземанията им са намалели с 32.4%.
Източник: Dnevnik.bg