Световната финансова система е наводнена с акции, облигации и други финансови активи, чиято обща стойност към края на 2005 г. се изчислява на $140 трлн., предаде Wall Street Journal. Данните са направени на база проучване на изследователска компания McKinsey с цел картотекиране на финансовите активи на световните пазари и тяхното движение по отделните региони. Регистрираните активи в размер на $140 трлн. през 2005 г. са своебразен рекорд, като сумата представлява близо три пъти повече стойността на общото производство на стоки и услуги за същия период. През 2004 г. размерът на финансовите активи в световен план е бил в $133 трлн.
Основен двигател на търговията с финансови активи през 2005 г. са били акциите, които са допринесли за 50% от ръста. Това пък от своя страна се дължи на подобрените корпоративни отчети, които са били основният катализатор за силното представяне на фондовите пазари.
Инвеститорите като цяло предпочитат да инвестират на местните пазари, но се забелязва тенденция за пренасочване на капиталите и на чужди борси, се сочи още в доклада. Близо една от всяка пета акция в световен мащаб е собственост на някой, който живее извън страната, на чийто фондов пазар се търгува. В малко страни, каквато е и Япония, инвеститорите остават привързани към книжата на местните компании, което води до изолиране на японските пазари.
Изследването на McKinsey показва, че инвеститорите и банките, които управляват техните пари, все повече разширяват полето на действия. Притоците на инвестиции между страните през 2005 г. стигна $6 трлн., което е над рекордните нива, достигнати през 90-те години по време на дотком бума, както и двойно повече в сравнение с 2002 г. Епицентърът на тези финансови потоци е САЩ, които акумулират около 85 на сто от страните - износителки на капитали, като Япония, Китай и Близкия изток. Факт е, че от всички спестявания в световен мащаб, които жителите искат да инвестират извън страната, 85% отиват в САЩ, коментира директорът на Световния институт на McKinsey Диана Фарел.
Около 90 на сто пък от световните финансови потоци се движат между САЩ, Великобритания и еврозоната. Страните, използващите единната европейска валута, са допринесли $3.3 трлн. за общия размер през 2005 г. Капиталовите потоци от и извън Япония обаче са доста по-малко от тези на Япония през последните няколко години, посочват още от McKinsey. Размерът на капиталовите потоци към развиващите се пазари става все по-голям, но въпреки това съставлява едва 10 на сто от световния.
Очакванията са финансовите потоци да продължат да се увеличават в следващите няколко години. Ръстът в търговията с финансови активи е с 50% по-силен от този на търговията със стоки и услуги, отбелязва икономистът от Кенет Рогоф.
Източник: Insurance.bg